PRED TEST_MULTIMEDIJA_Ponavljanje gradiva Autorska prava i licencije, e-usluge

Autor: Renata Josipović, 14. 2. 2023.

Ponovite gradivo odgovarajući na ova pitanja. Pokrenite zajednički dokiument, podijelite ga u Office 365 za škole sa ostalim učenicima i sa mnom kako bi iz istog izvora mogli učiti te da bih ja mogla provjeriti jeste li dobro odgovorili.

1. Svi multimedijski uradci su nečije autorsko djelo. Svako autorsko djelo objavljeno na Internetu je zaštićeno bez obzira je li označeno copyrightom © ili ne?
  2. Što je autorsko djelo? Kako ga možemo označiti?
  3. Prema hrvatskom zakonu, koliko dugo traje autorsko pravo na djelo?
  4. Što je plagiranje i je li dozvoljeno?
  5. Kako provjeravamo vjerodostojnost informacija na internetu?
  6. Što označava znak ©?
  7. Za što služe CC licencije?
  8. Razlikuj – prepoznaj oznake CC licencija.
  9. Objasni kako uz sliku koju smo preuzeli s interneta navodimo izvor.
  10. Nabroji E-usluge iz područja obrazovanja. Koju koristiš? Kako se prijavljuješ? Trebaš li se nakon korištenja odjaviti? Zašto?
  11. Objasni kakva je to dobra lozinka. Napiši je.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

E-USLUGE

na internetu postoje brojne web-stranice i e-usluge. Neke smo već koristili, npr. e-Laboratorij. Jeste li znali da je E-Dnevnik također e-usluga? Uskoro ćete se upisivati u srednju školu, pa ćete koristiti e-Upisi.

e-usluge u obrazovanju

Za pristup tim uslugama moramo koristiti elektronički identitet iz sustava AAI@EduHr.

Elektronički identitet je skup podataka o korisniku koji, između ostalog, sadrži korisničko ime, lozinku i adresu elektroničke pošte. Ti podaci su jedinstveni za svakog korisnika.

Vrlo je važno nakon prijave, korištenja usluge pri izlazu iz nje, odjaviti se.

ZADATAK:

1) Otvori web-stranicu e-Usuge u obrazovanju

2) Istraži ponuđene e-Usluge, a osobito otvori e-lektire, prijavi se sa svojim AAI@EduHr identitetom, otvori poveznicu O PORTALU, pa zatim AUTORSKA PRAVA te pročitaj kojim djelima su istekla autorska prava i zašto.

« Svibanj 2024 »