Materijali za sedmaše

Online servisi i usluge i njihova sigurnost

Autor: Renata Josipović, 11. 3. 2024.

Pročitajte sadržaje od 141. do 144. stranica iz udžbenika LIKE IT 7.

Pogledajte i proučite prezentacije u pdf-u:

Online servisi i usluge

Sigurnost online servisa i usluga

Ponovimo:

Edmodo je bio besplatni alat namijenjen obrazovanju. To je vrsta društvene mreže koja se  koristila za: učenje, komunikaciju, zabavu, objavu vlastitih materijala, izradu i rješavanje kvizova i drugo. (od 2022. nije u funkciji)

ONLINE SERVISI ZA UMNE MAPE, IZRADU FILMA, SNIMANJE ZVUKA…

Na internetu postoje razni online servisi za multimediju poput: Filmora, Coggle.it, Screencast-O-Matic, Wondershare.

Microsoft 365 je usluga koja učenicima i učiteljima omogućuje besplatno korištenje svih alata iz paketa Microsoft 365. Navedene alate možeš koristiti s osobnog računala, mobilnog telefona, tableta ili školskog računala, tj. s bilo kojeg računala povezanog na Internet.

Računalni oblak je skup mrežnih servisa koji omogućuju digitalnu pohranu podataka. Osim OneDrivea postoje još i Dropbox, Google disk, iCloud, Box, Mega, Copy i drugi. OneDrive omogućuje jednostavno pohranjivanje i dijeljenje datoteka, mapa, fotografija.

Chat je oblik komunikacije dvaju ili više korisnika putem računala i računalne mreže u realnom vremenu (real-time). Radi se o vrlo kratkim porukama koje korisnik vidi čim ih njegov sugovornik pošalje (obično pritiskujući tipku Enter).

Forum je usluga na Internetu koja omogućava razmjenu mišljenja među sudionicima uporabom web preglednika. Sudionici su najčešće anonimni jer se pri slanju poruke na forum ne mora navesti pravi identitet. F0orum se uglavnom sastoji od mnogobrojnih kategorija unutar kojih se nalaze teme koje otvaraju i započinju korisnici. Svaka tema ima svoju diskusiju u kojoj se sudjeluje pisanjem, odnosno objavljivanjem postova.

Društvena mreža je vrsta internetskog servisa koji služi za međusobno povezivanje korisnika. Danas postoje stotine ovakvih servisa, a među najpoznatijima su: Facebook i Twitter.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Zadatak:

Otvori svoju digitalnu bilježnicu (OneNote), koju smo prethodne sate popunjavali, pa na odgovarajuće mjesto (na listove s nazivom današnje lekcije) umetni poveznice na prezentacije.

Na prvi list odgovori na pitanja:

1. Navedi neke od servisa i usluga za dijeljenje informacija putem interneta i objasni za šta služe (koristi udžbenik ili prezentaciju). Nabrojite nekoliko računalnih oblaka, objasnite za šta služe i umetnite njihove logotipove.

2. Pronađi na internetu i zapiši još online servisa (barem 5) koji služe kao pomoć u učenju. Navedene servise oblikuj na način da budu poveznice (klikom na njih otvorit će se taj servis).

Na drugi list odgovori na pitanja:

1. Što omogućavaju postavke privatnosti u pojedinim alatima?

2. Navedi nekoliko primjera što se ne bi trebalo raditi putem online servisa.

3. Navedi nekoliko pravila lijepog ponašanja na mreži.