Materijali za sedmaše

Prisjetimo se - Internet i pravila privatnosti na mreži/Digitalna bilježnica

Autor: Renata Josipović, 12. 2. 2024.

Internet čini velik broj računala razmještenih širom svijeta, povezanih u mrežu. Ta računala između sebe mogu izmjenjivati tekst, slike, zvuk, filmove i dr. ukoliko u sebi imaju instalirane odgovarajuće programe i ostvarenu vezu.

Na internetu možemo pregledavati web-stranice, koristiti elektroničku poštu, itd. Elektronička pošta (e-mail) je način slanja poruka s računala putem interneta. Web stranice pregledavamo pomoću programa za pregledavanje www sadržaja, tj. web preglednika tj. mrežnog preglednika

Adresu web-stranice upisujemo u adresnu traku. Kada ne znamo točnu adresu web stranice i općenito za brže pretraživanje interneta koristimo tražilice

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. Prouči prezentaciju Prisjetimo se – Internet i pravila privatnosti na mreži.

2. Pročitaj lekciju iz udžbenika.

3Otvori Microsoft 365 za škole (portal.office.com). U mapi INFORMATIKA 7 stvori One Note (bilježnicu) naziva E-svijet_Ime i prezime.

Stvori odlomak (sekciju) Internet i pravila privatnosti na mreži te 2 stranice (pages), prva neka se zove Internet, a druga Pravila privatnosti na mreži.

Koristeći sadržaje iz prezentacije, udžbenika i interneta ispuni stranice odgovarajućim tekstom i slikama.

1. stranica-INTERNET

Napiši što je internet, što je mrežni (web) preglednik, što je mrežna tražilica. Za sve pojmove umetni odgovarajuće slike.

Nabroji web preglednike i tražilice i umetni njihove ikone. Uz tražilice upiši njihove mrežne adrese.

Primjer:

2. stranica-PRAVILA PRIVATNOSTI NA MREŽI

Ovdje prepiši i uredi savjete sa plakata “Mudrost za virtualnu sigurnost” s 14 mudrosti koje ukazuju na probleme djece i mladih na internetu i nude rješenja. Njega je osmislila Nandi Plužarić, tekstopisac u Alfinom odjelu za kreativni razvoj, a vizualno ga je oblikovala grafička dizajnerica Edita Keškić.

Originalni plakat imate u udžbeniku i na internetu.