"ZADRU U POHODE"~ Stručno-terensko usavršavanje učitelja

Autor: Renata Josipović, Grozdana Vodanović, 18. 11. 2009.

U petak, 6. studenog, djelatnici škole uputili su se Dalmatinom prema Zadru.

Cijelim putem pratila ih je dosadna jesenska kiša za koju su se nadali da će stati dolaskom na odredište. Nažalost, nije, ali to nije umanjilo ljepotu ovog događaja. U pratnji stručnog vodiča počeo je razgled. Najprije su pogledali dvije instalacije koje su jedinstvene u Lijepoj našoj, ali i šire.

Susret s Morskim orguljama za neke je bio prvi, ali nezaboravan doživljaj. Vrijeme nije pogodovalo potpunom ugođaju jer sa za jačeg juga, kad more ulazi u cijevi, čuju različiti zvukovi.

Vrlo blizu je i instalacija Pozdrav Suncu koja tek u večernjim satima dobiva pravo značenje kada  se boje prelijevaju u valovima.

Nezaobilazan je i stalni postav izložbe Zlato i srebro Zadra za što su najviše zaslužne časne sestre koje su vrijedne izloške kroz burnu povijest Zadra uspjele sačuvati od uništenja.

Na Forumu, središnjem trgu, upoznalo se s poviješću katedrale sv. Donata te ckve sv. Stošije uz čije ime je vezana i romantična priča o ljubavi između nje i Krševana koji je i zaštitnik Zadra.

Vrlo zanimljiv bio je i posjet Muzeju antičkog stakla gdje se upoznalo s načinom izrade staklenih predmeta, a među izloženima našlo se i primjeraka sa nalazišta blizu Zadra koji su jedinstveni u svijetu.

Na samom kraju bio je posjet OŠ Šimuna Kozičića Benje gdje je ravnatelj upriličio razgled škole u kojoj ima više od tisuću učenika te kolege upoznao sa sadržajima koje nude svojim učenicima.

Puni dojmova i praćeni kišom, ali zadovoljni, iza sebe su  u večernjim satima ostavili taj stari povijesni grad, još jedan biser  na Jadranu.

« Svibanj 2024 »