Uz DANE ZAHVALNOSTI raspjevano i poučno

Autor: Ružica Čović, Grozdana Vodanović, Renata Josipović, Snježana Glučina, 4. 10. 2009.

U četvrtak je na tučepskoj lučici održan program povodom Dana zahvalnosti za plodove  zemlje.

Fešta od smokava

Na početku su djeca izvela kraći program u kojem su se svi nazočni, među kojima je osim domaćih, učenika i učitelja bilo i turista, podsjetili kako nam je teško kazati HVALA! ili pokazati zahvalnost za ono dobiveno. Na neki način smo upozoreni što činimo Zemlji jer su apartmani postali vrjedniji od nasljeđa naših predaka.

Tako su se zaboravile smokve, rad na zemlji, maslinici su zapostavljeni, a većina se okrenula turizmu kao lakšem načinu zarade.

Izloženi učenički radovi od keramike, kamenja i drugih materijala vratili su sve u dane kada se više cijenilo i more i zemlja. Ukusni kolači, koje su u velikom broju donijeli i roditelji te na taj način uveličali ovaj događaj, nudili su se svima.

Našao se tu i kruh sa smokvama i orasima, suhe smokve, fritule, ušećereni bajami i druge zaboravljene delicije naših starih. I Učenička zadruga Škrinjica izložila je svoje proizvode: džemove od smokava i kupina, likere, smokvenjak.

Dobro raspoloženje nazočnih te guštanje u kolačima, suhim smokvama i  nesvakidašnjem kruhu  nije moglo pokvariti tmurno nebo ni vjetar koji je stalno puhao.

Dio kolača,  u duhu ove svečanosti, odnesen je u Dom starih i nemoćnih kako bi se obilježio i taj dan i svima u Domu pokazalo kako nisu zaboravljeni.

• U prilogu se nalazi literarni rad učenice 5. razreda-Ružice Čović
  • Prospekt  "FEŠTA OD SMOKAVA" učeničke zadruge "ŠKRINJICA" sa zanimljivostima i prigodnim receptima

Priloženi dokumenti:
O SMOKVI Ruzica Čovic, 5.r.doc (71.50 KB)
FEŠTA OD SMOKAVA 1.jpg (332.60 KB)
FEŠTA OD SMOKAVA 2.jpg (426.69 KB)

« Svibanj 2024 »