Tableti i e-Dnevnici u OŠ Tučepi

Autor: Renata Josipović, Brigita Mravičić, 8. 3. 2015.

Od početka nove 2014./2015. školske godine OŠ Tučepi je pokrenula dva vrijedna tehnološka pomaka u radu učitelja i 177 njenih učenika.

OŠ Tučepi je, na inicijativu ravnateljice Lolite Pašalić i uz svesrdnu tehničku podršku učiteljice informatike Renate Josipović koja je ujedno administrator, nabavila nova računala za svaku učionicu te s početkom šk. 2014./2015. godine počela koristiti web aplikaciju e-Dnevnik.

Radi se o projektu koji je odobrilo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta uz podršku CARNetova poslužitelja. Tako su naši učitelji poslali u povijest papirnate i prilično teške dnevnike i od ove godine vode razredne knjige u elektroničkom obliku. Na taj način razrednicima, nastavnicima i ravnatelju je omogućen brz i jednostavan način unošenja ocjena i bilješki i izrada izvještaja za sjednice nastavničkog vijeća. Postoji mogućnost i upozoravanja razrednika o učenicima koji imaju velik broj negativnih ocjena ili izostanaka. Prednost je i u sigurnosti kod unošenja ocjena kao i u svim negativnim postupcima koji se ponekad mogu javiti kod klasičnih razrednih knjiga. Pristup aplikaciji e-Dnevnik o izostancima, ocjenama i bilješkama o svom razredu ima ravnatelj i razrednik, a predmetni nastavnik samo o podatcima o svom predmetu. O svemu ovome CARNet je napravio i aplikaciju e-Dnevnik za učenike i roditelje koji mogu iz svog doma imati uvid u ocjene i izostanke.

Osim toga,  Zahvaljujući hrabrom potezu učiteljice Marlene Bogdanović i roditeljima koji su kupili tablete za svoju djecu, učenici 1. razreda od ove školske godine su počeli koristiti, uz tiskane, i e-udžbenike.

Tako su njih 20, nakon što su obradili pojedino slovo, crtali ga na tabletima, riječi su sricali i „klikovima“, a uz svaku lekciju imaju dodatni audiovizualni sadržaj. Uz sve te nove mogućnosti djeca su upoznata i primjenjuju važne smjernice za kvalitetan rad i odnos prema novim tehnologijama. Učenici i njihova učiteljica su ponosni na to što među prvima mogu pratiti najnovije načine rada i dostignuća u školstvu.

Sve ovo pokazuje koliko naša  škola prati suvremene trendove u nastavi, ulaže u nove tehnologije kako bi koristila bolje metode rada učitelja koji su okrenuti prema i za učenika.