Učenici na terenskoj nastavi

Autor: Renata Josipović, Grozdana Vodanović, 24. 5. 2009.

Učenici na terenskoj nastavi

Arboretum Trsteno – oaza zelenila i mira

Učenici 7. razreda posjetili su Arboretum Trsteno gdje su mogli upoznati  biljke sa različitih kontinenata. Najveći broj pripada azijskim biljkama, zatim sredozemnim i europskim, a značajan je i broj američkih biljaka koje su tu stigle zahvaljujuću dubrovačkim pomorcima.

U toj oazi zelenila, mira i ljepote uživala je davno obitelj Gučetić-Gozze, a danas  u tom zakonom zaštićenom spomeniku  vrtne arhitekture mogu uživati svi. Osnovna djelatnost Arboretuma usmjerena je na istraživanje i zaštitu biološke raznolikosti te stvaranje žive zbirke biljaka.

Šetnja kroz lijepo uređen perivoj vraća nas u vrijeme kada je u 16. st. istim stazama hodala i dubrovačka pjesnikinja i ljepotica Cvijeta Zuzorić.

U Zvjezdanom selu

Učenici 5. i 6. razreda su u sklopu terenske nastave krenuli na Mosor. Najprije su posjetili izvor rijeke Žrnovnice gdje su se upoznali sa biljnim i životinjskim svijetom te probali izvorsku vodu što je danas, zbog velike nebrige prema prirodi, rijetkost na svijetu. Potom su krenuli prema odredištu, Zvjezdanom selu. Tamo su imali stručno predavanje iz astronomije, a doznali su i mnoštvo pojedinosti o planetima. Vrlo zanimljivo je bilo kroz teleskop promatrati otoke koji su se činili kao da su na dlanu. Premda su ostali uskraćeni za teleskopsko gledanje zvijezda, jer je za to trebalo čekati kasne večernje sate, ovaj posjet Zvjezdanom selu ostat će im u dugom sjećanju.

« Svibanj 2024 »