FASCINATING WORLD OF FAIRY TALES IN EUROPE - FASCINANTNI SVIJET BAJKI EUROPE

Autor: Marlena Bogdanović, 3. 9. 2012.

OŠ Tučepi pobrala je veliki uspjeh na natječaju za dodjelu sredstava EU za Comenius multilateralna školska partnerstva. Na rang listi Agencije za mobilnost i programe EU, koja je sastavljena na temelju rang ljestvice Europske komisije, i u konkurenciji od preko 170 prijavljenih međunarodnih projekata u RH (vrtići, osnovne i opće srednje škole), naša se škola našla na prvom mjestu! Uspjeh je time veći jer su na pripremama ovog projekta radili školski timovi iz 8 različitih europskih zemalja (partnerske škole iz: Njemačke, Francuske, Portugala, Rumunjske, Turske, Švedske, Grčke i Hrvatske), cijelu prošlu školsku godinu. Tako je naš projekt Fascinantni svijet bajki Europe dobio zeleno svjetlo i cjelokupan zatraženi iznos od 115 000 eura. Sredstva moraju biti namjenski potrošena na provođenje planiranih projektnih aktivnosti i posjete partnerskim školama.

Svaka europska zemlja ima vlastiti jezik i nacionalni identitet. Pričanje, čitanje i pisanje promiču jezik kao ključan element komunikacije, dok su bajke dio tradicije, kulturno blago i ostavština svakog naroda.

Bajke su i  veliki izazov za naše učenike. One stimuliraju njihovu maštu, pomažu im oblikovati vlastite osjećaje i obrasce ponašanja. Važne su za razvoj čitanja, pisanja, mišljenja.

Sve ovo su imali na umu projektni partneri dok su radili na osmišljavanju projektnih aktivnosti za iduće dvije školske godine.

U prvoj će se godini proučavati bajke iz vlastite zemlje, dok će se u drugoj projektnoj godini razmjenjivati i uspoređivati bajke partnerskih zemalja.

Objedinjujući element cijelog projekta bit će lutka EUgenia, koja će putovati od jedne partnerske škole do druge. Vodit će svoj dnevnik, koji će pisati učenici partnerske škole koju EUgenia posjeti na svakom projektnom sastanku. Tako će nastati zajednička bajka o EUgenijinom putovanju: o pustolovinama koje je doživjela sa bajkovitim likovima koje je srela u svakoj partnerskoj zemlji. Zajedničkim snagama, korak po korak, odjenut ćemo EUgeniu, koja će biti predstavljena na kraju projekta, potpuno odjevena odjećom iz svih partnerskih zemalja. Igrajući se, učenici će učiti što znače prva dva slova EUgenijinog imena: svatko po malo, i ja i ti, svi smo mi zajedno Europa!

Učenici će biti aktivno uključeni u projektne aktivnosti: čitanje i slušanje bajki, analizu likova i njihovih međusobnih odnosa, dramatizaciju bajki, ilustraciju ključnih prizora, izradu slikovnica i kalendara, izradu prezentacija i kratkih filmova, pjevanje pjesama iz pojedinih bajki… Aktivnosti će se lako implementirati u sate hrvatskog i stranog jezika, likovne i glazbene kulture, u nastavu informatike i izvannastavne aktivnosti. Planiramo uključiti i roditelje i širu društvenu zajednicu, organizirajući čitalačke večeri, predstave i izložbe.

Kako bi se osigurala kvalitetna koordinacija i provedba planiranih aktivnosti, planirano je osam projektnih sastanaka, koji će se organizirati u svakoj partnerskoj školi.  Naša škola ima čast organizirati prvi projektni sastanak, pa će se tako, od 13. do 20. listopada, u Tučepima, okupiti ravnatelji, učitelji i projektni koordinatori iz svih 8 partnerskih zemalja. Važno je naglasiti da će ovaj posjet biti ujedno i 1. posjet kolega našoj zemlji uopće. Stoga ćemo, osim rada na projektnim aktivnostima, poraditi i na turističkoj promidžbi našeg zavičaja.

« Svibanj 2024 »