LIDRANO 2023.

Autor: Renata Josipović, Grozdana Vodanović, 2. 3. 2023.

Na ovogodišnjoj smotri LIDRANO sudjelovali su i učenici naše škole u dvije kategorije. Literarnim radovima predstavile su se učenice Tina Kajtaz (8.r.) sastavkom Ljeto i Mija Šimić (5.r.) sastavkom Dom. Monolog Sedam jedinica (autor Božidar Prosenjak) na međuškolskoj smotri izvela je Tina Kajtaz. Literarni uradak Dom prošao je dalje na županijsku smotru. Isti je predložen i za državnu smotru. Mentorica je prof. Grozdana Vodanović.

Dom

Kad sam trebala odletjeti u topli kraj, bilo me je strah  jer mi je to bio prvi put. Nisam poznavala put pa mi je bilo teško napustiti gnijezdo.

Izlegla sam se pred zimu. Prvo što sam ugledala bile su pahuljice snijega pa sam po njima dobila ime Pahuljica. Kad sam čula druge ptice kako govore o letu u tople krajeve, bila sam zbunjena. Uskoro je počelo okupljanje i pripreme za let. Morala sam poći s ostalim pticama iako mi nije bilo svejedno. Putem sam razmišljala što ću zateći u tom kraju. Prolazili su dani, a mi smo neumorno letjele prema svome domu. Kad smo stigle, bile smo jako umorne, a ja još i znatiželjna. Neke su se moje prijateljice smjestile u stara gnijezda, a neke su morale praviti nova. Moji su našli sačuvan stari dom pa sam mogla krenuti u istraživanje. I ovdje je bilo lijepo, ali mi je nedostajao prvi dom, cvijeće, livade i pahuljice. Prošli su dani, tjedni i mjeseci , došla je jesen pa smo se morale opet spremiti za dugi let. Među prvima sam stigla u svoj prvi dom i obradovala se pahuljicama koje su me dočekale. O svom prvom letu pričala sam kasnije  svojim ptićima.

Putovala sam još puno puta, preletjela tisuće i tisuće kilometara sa svojom obitelji, ali sam shvatila da je prvi dom najdraži svakom živom biću.

Mija Šimić, 5.r.

Mala smo škola, ali imamo puno talenata što se vidi iz godine u godinu i na drugim natjecanjima. Čestitamo svima na postignutim uspjesima uz želju da se tako nastavi i dalje.

« Svibanj 2024 »