Stručno usavršavanje na Cipru i u Njemačkoj

Autor: Renata Josipović, Marlena Bogdanović, 22. 11. 2011.

Od ove školske godine učiteljica Marlena Bogdanović  promovirana je u Europskog Ambasadora za projekte eTwinning i Comenius, koji su dio najvećeg programa EU na području obrazovanja, a to je Program za cjeloživotno učenje.

Svi europski ambasadori, njih 107, okupilo se početkom studenog na Cipru, u gradu Limassol, gdje je održana «Radionica profesionalnog usavršavanja za eTwinning ambasadore».

Polaznici su pohađali 4 radionice, pod vodstvom vrhunskih europskih stručnjaka sa područja primjene moderne tehnologije u nastavi i modernih načina komunikacije među sudionicima odgojno-obrazovnog procesa. Nakon intenzivnih treninga i praktičnog rada u grupama bilo je vrlo lako zaključiti kako se u odgojno- obrazovnom sustavu spremaju velike promjene u pristupu učenju i poučavanju.  Tržište rada 21. stoljeća treba radnike sposobne primijeniti najnovija tehnološka dostignuća,  ljude koji znaju i mogu surađivati sa ljudima iz drugih zemalja i drugih kultura, ljude koji mogu i znaju učiti tijekom cijelog radnog vijeka. Stoga je vrlo važno pripremati nove generacije i poticati ih učiti strane jezike, primjenjivati modernu tehnologiju, te surađivati sa vršnjacima iz drugih zemalja.

Zato smo u OŠ Tučepi i u ovoj školskoj godini nastavili sa međunarodnom suradnjom, i to sa  pripremom novog Comenius multilateralnog partnerstva 8 osnovnih škola iz Njemačke, Portugala, Francuske, Grčke, Turske, Rumunjske, Švedske i Hrvatske.  Nakon višemjesečne pripreme, organiziran je zajednički sastanak predstavnika partnerskih škola: „Pripremni posjet“  u osnovnoj školi u Oberkirchu, u Njemačkoj, od 10. do 14. studenog.

U ovoj maloj njemačkoj školi od svega osamdesetak učenika organizirana je velika priredba dobrodošlice na kojoj su se okupili svi učitelji, učenici i njihovi roditelji. Kruna programa bila je pjesma dobrodošlice otpjevana na svih 8 jezika partnerskih zemalja. Organizirano je i svečano primanje kod  gradonačelnika, kao i upoznavanje sa gospodarstvom, kulturom i običajima ovog kraja.

Na ovom skupu učiteljica Marlena je okupljenim predstavnicima partnerskih škola predstavila plan suradnje za budući dvogodišnji projekt. Svi sudionici su sa svojim prijedlozima sudjelovali  u izradi Prijave novog projekta koja će biti dovršena i poslana na evaluaciju krajem siječnja 2012.

Posljednjeg dana boravka u Njemačkoj sudionici ovog pripremnog posjeta sudjelovali su u radu glazbene radionice u velikoj koncertnoj dvorani u Baden Badenu. Tu smo mogli vidjeti kako se na originalan način najmlađima približava klasična glazba.  „PETER UND DER WOLF“ Sergeja Prokofjewa pripremali su vrhunski glazbenici međunarodnog orkestra iz Karlsruhea na dvodnevnoj radionici za djecu od 6 do 11 godina.

Njihov završni koncert svima nam je pokazao  koliko se ljubavi i truda pridaje glazbenom obrazovanju najmlađih, te kako se klasično glazbeno djelo može metodički obraditi i približiti najširem auditoriju: spajajući klasični glazbeni repertoar sa naracijom i glumom  uz neizostavnu pomoć moderne tehnologije.

Važno je naglasiti da su skupovi u Cipru i Njemačkoj, kao i svi drugi projekti eTwinning i Comenius, financirani iz sredstava Europske unije.

« Svibanj 2024 »