2012-11-20 15:54:20

"ŠKOLSKI TIMOVI" - RADIONICA STRUČNOG USAVRŠAVANJA ZA ETWINNING AMBASADORE

8. – 10. studenog 2012. - Atena, Grčka

 “Školski timovi” je naziv radionice kojoj bi, vjerujem, gotovo svaki učitelj želio nazočiti, jer su upravo kvalitetni  timovi garancija za brojne radionice, projekte i sve druge zanimljive aktivnosti u školi, ali i izvan nje. A ako se u isto vrijeme otvari i mogućnost posjetiti Atenu: grad-muzej, jedan od najstarijih gradova na svijetu, kolijevku demokracije: svima je jasno da se radi o prilici koja se teško propušta.

           Radionici je nazočilo 128 ambasadora iz gotovo cijele Europe, te nekolicina predstavnika Nacionalnih službi za podršku (NSS).  Aktivnosti je nazočilo i troje hrvatskih eTwinning ambasadora: Marlena Bogdanović, Ljiljana Badrov-Frleta i Silvije Devald (A Lidija Kralj nam je baš nedostajala!). Tu je bila i Dunja Babić, predstavnica naše Agencije za mobilnost i programe Europske unije (NSS).

             Trodnevni je skup bio organiziran u četiri sale Divani Palace Acropolis hotela, u samom podnožju legendarne atenske Akropole. Program je započeo  pozdravnim govorima predstavnika grčkog Ministarstva, NSS-a i neizostavne gospođe  Anne Gilleran, predstavnice European Schoolneta i Središnje službe za podršku. Svi su sudionici bili podijeljeni u četiri grupe i kružno su se izmjenjivali na četiri radionice: “The New TwinSpace” , “School Teams”, “10 things an ambassador should know” i “Communicating eTwinning to teachers”.

           Radionice su se mozaično izmjenjivale i sa dva  tzv. Poster sessiona, sa ukupno 21 prezentacijom ambasadora iz desetak zemalja. Tijekom radionica imali smo se priliku prisjetili aktivnosti koje su odrađene u proteklih sedam godina postojanja eTwinninga - njegov rast i ulazak u brojne europske škole. Upoznati smo sa mogućnostima novog, osvježenog portala, osobito sa novim TwinSpaceom, te smo imali prilike nazrijeti što eTwinning čeka u bliskoj budućnosti, o njegovoj ulozi u  novom programu “Erasmus for all”, koji se priprema za razdoblje 2014-2020.

           Osobito je bilo korisno vidjeti što i kako rade kolege diljem Europe, te naučiti ponešto novoga: upoznati se sa mogućnostima određnih besplatnih programa iznimno upotrebljivih u radu ambasadora, ali i svakodnevnom radu učitelja: Answergarden (zanimljiv način grafičkog prikaza rezultata anketiranja), Pivot (izrada animacija od jednostavnih crteža), QR Code (optički transfer informacija), Wallwisher (pitanja-odgovori-feedback), te već poznate lepeze Google Dokumenata, SlideSharea i mnogih drugih.

          Na kraju smo zaključili kako je upravo vještina komuniciranja jedna od najznačajnijih vještina koje bi trebale krasiti svakog ambasadora, a to je ujedno i područje na kojem se svi želimo dodatno usavršavati. Vjerujem da upravo ovakvi skupovi pomažu postizanju ovoga cilja.

          Organizatori skupa – grčki NSS, pobrinuo se da sudionicima pokažu djelić prebogate kulturne  baštine, stoga su poslijednje večeri organizirali posjet predivnom  Acropolis Museumu. Monumentalnost ove građevine, stav i način prezentacije neprocjenjivog blaga iz antičke Grčke, te vremena prije i poslije drevne Atene i Sparte; sve nam je to pokazalo koliko su Grci zapravo ponosni na svoju prošlost, na svoj udio u znanosti, umjetnosti – kulturi cjelokupnog čovječanstva. Svima nam je bilo jasnije koliko Grcima teško pada trenutna gospodarska, pa i politička situacija u njihovoj prekrasnoj zemlji.

         Sigurna sam  da se većina sudionika vratila u svoje zemlje puna dojmova, novog elana i vjetra u leđa za još kvalitetnije djelovanje: promicanje tolerancije i suradnje među narodima, širenje eTwinning zajednice  i podizanje kvalitete eTwinning projekata.


Osnovna škola "Tučepi"