Stručni skup na temu "Upravljanje razredom i disciplina"

Autor: Nikola Karin, 3. 9. 2015.

U osnovnoj školi "Tučepi" 1. rujna održan je stručni skup na temu "Upravljanje razredom i disciplina". Predavač je bila Sanja Bilač, trenerica Pučkog otvorenog učilišta Korak po korak.

U okviru odgoja i obrazovanja pojam disciplina odnosi se na ponašanja učitelja koja su reakcija na ponašanja učenika koji ometaju red, sigurnost i proces učenja. Učenička disciplina danas je problem u školi. Svakodnevno se događa da učenici ometaju nastavni proces. Količina takvih aktivnosti u velikoj mjeri ovisi o učitelju i osobinama koje su učenici kod njega primijetili. Zato je važno odmah na početku  definirati jasna pravila ponašanja kako bi učenici znali što je u razredu dopušteno, a što nije. Učitelj bi također trebao razjasniti svoja očekivanja u radu s učenicima. Vrlo je važno i da učitelj dobro pripremi sat na način da bude zanimljiv i prilagođen učeničkim interesima, da uključi učenike u rad, bude aktivan, mijenja metode poučavanja jer će tada postojati manja mogućnost kršenja discipline.

Kad se problem pojavi, treba ga odmah riješiti rukovodeći se načelom najmanje intervencije što znači koristiti metode koje neće narušiti sat, a problem će uspješno riješiti. Primjer ovoga su neverbalni znakovi ( doći do učenika, pogledati ga, kucnuti prstima po ploči i sl.). Kao primjeri prikazani su i kratki filmovi  s primjerima korisnih metoda u preveniranju disciplinskih problema s učenicima .

U drugom dijelu  upriličena je i radionica s konkretnom razrednom situacijom. Radilo se po metodi  zamjene uloga kako bi se problem mogao vidjeti s više strana.

Stručni skup je završen na obostrano zadovoljstvo  kako učitelja tako i predavača.