COMENIUS ŠKOLSKO PARTNERSTVO "FASCINATING WORLD OF FAIRY TALES IN EUROPE"; 2. projektni sastanak u Agrupamento de Escolas D. Lourenço Vicente, Lourinhã, Portugal

Autor: Marlena Bogdanović, Sanja Nizić, Fani Mravičić, Renata Josipović, 9. 2. 2013.

Od 26.1. do 2.2. 2013. grupa učitelja iz OŠ Tučepi sudjelovala je na 2. projektnom sastanku Comenius školskog partnerstva „Fascinantni svijet bajki Europe“ u portugalskom gradu Lourinha.

Nakon opsežnih priprema ove aktivnosti u OŠ Tučepi nastavnica matematike Sanja Nizić, nastavnica informatike Renata Josipović te učiteljice Fani Mravičić i Marlena Bogdanović, poletjele su iz splitske zračne luke te s presjedanjem u Rimu doputovale u Lisabon. Ljubazni i požrtvovni portugalski domaćini su školskim autobusima prevezli sve sudionike do hostela na samoj obali Atlantskog oceana u kojem su bili smješteni predstavnici projektnih timova iz svih sedam partnerskih zemalja: Njemačke, Francuske, Turske, Rumunjske, Grčke, Švedske i Hrvatske.

Bogat sedmodnevni program sastojao se od obilaska školskog kompleksa koji obuhvaća 12 školskih zgrada u koje je smješteno oko 2 700 učenika osnovnoškolskog uzrasta; uvida u sve oblike rada i upoznavanja sa portugalskim školskim sustavom. U program su bile uključene i radionice na kojima se dogovaralo o budućim koracima projekta te radionice sa praktičnim vježbama primjene IKT u radu na projektnim zadacima.

U sklopu projekta posjećeno je više kulturno-povijesnih spomenika u okolici Lourinhe te u Lisabonu.

Naše je učiteljice osobito dojmilo koliko je učitelja, učenika, školskog osoblja, roditelja i članova lokalne zajednice uključeno u sam projekt. Poseban je bio osjećaj vidjeti toliko natpisa, plakata i informacija o našoj zemlji i našim Tučepima usred Portugala!

Bilo je vidljivo da se sedmodnevni program uvježbavao i pripremao duže vremena te da je sve u školama i oko njih živjelo u fascinantnom svijetu bajki.

Svih dana boravka, na svakom koraku, ljudi su uzvikivali Croatia i mahali hrvatskim zastavama. Učenici su pozdravljali na hrvatskom jeziku, proučavali Hrvatsku, te nam kroz brojne priredbe i projekte prikazali što su naučili.

Bili smo ponosni što smo uključivanjem u ovaj projekt potaknuli djecu i odrasle iz drugih zemalja da uče o nama i našoj zemlji.

To je ono što nas pokreće da i dalje sudjelujemo u ovakvim projektima.