"Upoznaj tradiciju svoga kraja" - edukativni izlet u Zadvarje

Autor: Rozana Alfirević, 30. 5. 2017.

Uoči Europskog tjedna održivog razvoja koji se svake godine održava od 30. svibnja do 5. lipnja LAG Adrion organizirao je edukativni izlet u Zadvarje pod nazivom "Upoznaj tradiciju svog kraja". Cilj ovog izleta bio je educirati i upoznati djecu s primorskog djela LAG-a sa zdravim načinom života u skladu s prirodom i tradicijom dalmatinskog zaleđa.

Iz naše Škole su na izlet, u pratnji ravnateljice Lolite Pašalić, otišle učenice 6. razreda: Morena Biuk, Barbara Čović i Lara Jurić. Osim naših učenica, sudjelovali su učenici iz Podgore, Gradca i Baške Vode, inače najaktivniji članovi učeničkih zadruga. Djeca su s djelatnicima Nikolom Kapitanovićem i Ivom Mlinjarić te voditeljicom LAG-a Dragicom Roščić uz vodstvo predstavnika svojih škola, po dolasku u Zadvarje obišli  tradicionalni sajam koji se već dugi niz godina održava svakog utorka na kojem poljoprivrednici iz cijele Hrvatske izlažu svoje proizvode. Tijekom obilaska upoznali su se s tradicionalnim alatima koje proizvodi obrt "Nogalo" među kojima su: peke, motike, sjekire, noževi i slično.

Posjetili su i obrt "Krnić" koji izrađuje tradicionalnu obuću, tzv. "gumaše" te braniteljsku udrugu "Zima" koja se bavi izradom drvenih didaktičkih igračaka.

Uz bogatu ponudu starih predmeta, drvenih i kovanih proizvoda te domaćih prehrambenih proizvoda učenici su imali priliku uživo vidjeti i domaće životinje.

Nakon edukacijskog obilaska, počastili su se fritulama i trešnjama, dobili su majice i olovke koje su zaslužili odgovorima na pitalice te su posjetili vodopad Gubavica koji se nalazi u donjem toku rijeke Cetine kako bi vidjeli odakle dolazi voda u njihove domove.